Zákaz bivakování a nonstop rybolov. V čem je problém?

bivak

Stanování nebo bivakování u vody je velice příjemný způsob trávení rybářské dovolené, nebo jen prodlouženého víkendu. I přesto, že většinu roku trávím u vody s mušákem a nachodím kilometry, tak alespoň jednou do roka vyjedu k vodě s dětmi pod stan. Mám většinou dvě možnosti, ubytuji se v kempu a na místo lovu musíme dojít stovky metrů, nebo porušit rybářský řád a utábořit se někde v přírodě.
Asi je jasné, který způsobe je pro nás příjemnější.

Zákaz táboření a bivakování u vody

Proč je tak rozšířený zákaz bivakování u svazových vod? Nedávno jsem četl článek ze života porybného Zákaz bivakování perfektně funguje. Než se pustíte do horlivého hodnocení, prosím přečtěte si ho. Přiznám se, že než jsem ho přečetl, tak jsem žil v přesvědčení, že zákaz bivakování je kvůli rybářům porušující rybářský řád. Ať už překračováním povolené denní doby lovu, nebo přivlastňováním většího počtu ulovených ryb. Tento článek však přidává i další důvody. Vstup a táboření na soukromých pozemcích, parkování na soukromých pozemcích a nezpevněných plochách a bordel, který jsou rybáři kolem sebe schopni vyprodukovat a neuklidit.

Můj pohled na věc bude možná trochu zjednodušující. Vycházím totiž z mého optimistického postoji k životu a většinou hledám v lidech to lepší, ale věřím, že bivakování a nonstop rybolov je řešitelný problém.

Žijeme v 21. století, naše rybářské vybavení tomu většinou odpovídá, ale Rybářský svaz jako by to nevěděl, nebo se s tím možná nechtěl smířit. Bohužel to není jen Rybářský svaz, ale celá naše státní správa. Slepota k tomu, jak se svět kolem nás mění vede jen k návrhům  „řešení“, které by stěží obstálo ve století minulém.

Místo toho, aby Rybářský svaz hledal a navrhoval řešení, navrhuje restrikce a hledá cesty, jak rybáře omezit. Všechny bez rozdílu. Chápu, že z určitého úhlu pohledu se jedná o „řešení“, ale “řešení” na které doplácí většinou ti slušní rybáři. A to jen kvůli několika lhostejným „taky rybářům“.

Elektronická Rybářská povolenka

Právě testuji aplikaci „Rybářská povolenka“, která zatím umí jen o něco málo víc než povolenka papírová. Tzn. zapsat docházku (aplikace automaticky detekuje nejbližší revír) a ulovené ryby. Na rozdíl od papírové je možné zapsat i ryby ulovené a puštěné, což rybář jednoduše označí. Samozřejmostí je možnost ryby si fotit a fotografie ukládat. Pokud si zapíšete i konec lovu, můžete mít na konci roku zajímavou statistiku, kolik hodin jste za rok strávili u vody 🙂 Především je ale možné, na jeden klik vytvořit sumář úlovků. Vše je rovnou jednoduše a přehledně sečteno, žádná chybovost, otáčení papíru a počítání docházek, dohledávání názvů revírů k vyplněným číslům a podobně.

Řada dalších funkcí na své doplnění ještě čeká, ale už nyní je možné aplikaci poměrně slušně využívat.

A jak by mohla právě aplikace Rybářská povolenka pomoct?

Proč neumožnit rybářům lovit nonstop, ale za předpokladu, že o tom předem informuji rybářskou stráž. Přijdu na místo lovu, „zapíšu“ a pokud se rozhodnu lovit přes noc, odešlu svou polohu rybářské stráži. Tímto jednoduchým krokem nejen upozorním, že budu lovit na konkrétním místě, ale zároveň říkám, že jsem rybář, který nehodlá porušovat pravidla a zvu rybářskou stráž na kontrolu. Navíc by tímto uživatel rybářského revíru získal zajímavé povědomí o tom, kolik lidí vlastně o noční rybolov na daném revíru má zájem.

Aby to mohlo fungovat, muselo by být takové oznámení povinné. Při neoznámení této skutečnosti, by bylo k rybáři přistupováno jako k lovícímu mimo stanovenou denní dobu lovu.

Rybářská povolenka a bivakování

I bivakování by šlo řešit podobně, byť u soukromých pozemků by to asi bylo složitější. Ale i to by asi bylo řešitelné. Opět by rybář oznámil svou polohu, čímž by dal vědět, že bude na místě přes noc. Zároveň by před započetím lovu místo nafotil a fotku uložil k zápisu docházky. Po ukončení lovu, by místo opět nafotil a fotku uložil.

Soukromé pozemky, kde by nebylo možné bivakovat, by byly rovnou v aplikaci označené (např. z důvodu častých sporů s majiteli pozemků apod.). Zároveň by si rybáři mohli přímo v aplikaci vzájemně pomoct tím, že by označili místa, kde je možné parkovat.

S vjezdem aut až k vodě se setkávám velice často. Je to nešvar, díky kterému je pak na nás rybáře nahlíženo jako na hovada, kteří si musí vést zadek až k vodě a místo aby respektovali a chránili přírodu se ji snaží skutečně „dojebat“.

Pojďme vést diskusi

Rozhodně nechci tvrdit, že je celá záležitost tak jednoduchá jak jsem ji zde podal, ale je to návrh řešení, které rybářům místo zákazu nabízí alternativu. Co vy na to? Souhlasili byste, nebo jste raději pro plošný zákaz bivakování a nočního lovu? Případně máte na věci jiný názor. Budu rád, za vaše komentáře přímo zde na blogu, nebo na Rybářské síti případně Facebooku.

Odběr newsletteru

Přihlašte se k odběru newsletteru.14 Responses

 1. Dobrý den,
  za mne mohu pouze souhlasit. Nejsem zastáncem tzv. kolektivní viny, kdy se zákaže všem (i těm slušným) rybářům bivakování atd.. U vody se vždy chovám slušně a uklízím po sobě, takže já bych se nebál dát vědět rybářské stráži, že chytám na daném revíru apod.. Takže za mne palec nahoru…… Myslím si, že je to skvělý nápad…..

 2. Ahoj 🙂 taktéž souhlasím 🙂 jsem rybář co si sebou veze pytel na bordel a plný ho doma vyhodí do popelnic či kontejneru 🙂 jako mali kluci jsme u vody přespávali pod širákem ve spacáku a teď když musím chodit do práce a volno mám jen občas chci se prostě zbalit a utéct z města k vodě to by se bivak hodil a vůbec by mi nevadila kontrola klidně ať se přijdou podívat kde a jak chytám a že bordel nedělám spíš při příchodu k vodě ještě sbírám horu odpadků po těch kterým je to jedno 🙂 nápad super podporujem tuto věc 😉

  1. ahoj, díky. Mám to podobně. Jako kluci jsem vypadli k řece, opekli buřty, pochytali,… brzy ráno už jsme měli opět nahozeno… paráda. Rád bych, aby to podobně měli i naše děti. Nic není a nebude jako dřív, svět se mění, ale jsou věci pro které stojí za to bojovat. Jedna z věcí je právě svazový rybolov. Jaká pravidla pak budou platit, je přeci na nás všech.

 3. Kdyby to takhle fungovalo, bylo by to super.

  1. Pokud bude zájem a shoda velké části členské základny, věřím že může. Nebude to hned, ale rozhodně to není bez šance.

 4. Pepo, hezky jsi to napsal, ale i vymyslel, jen boj s CRS bude na roky než se to někam hne. Já si také neumím představit rybolov bez bivaku. Vždy sebou vozím pytel na odpadky a pak si je vyhodím. Nevím proto proč já mám pykat za ostatní. Když někdo jede opilý, také přijde o papíry jen on a ne že zakážou jezdit všem plošně. Už jsem to tento týden psal k odkazu na zákaz bivakování, mě se zdá že je to zase nějaké loby vyhnat rybáře ze svazovek na soukromáky, aby byl větší bussines. A celkem se jim to daří co zjišťuji.

  1. ahoj Petře, jak píšeš, nebude to ze dne na den, budou to spíš roky. Na druhou stranu si myslím, že těch let nemusí být moc. Jsem optimista, 2020 mohou být nová pravidla, pokud bude alespoň trochu vůle svazu a chuť rybářů do toho jít 🙂

 5. Dobrý den, velice dobrá myšlenka. Znám i některé porybné, co by tuto myšlenku i podpořili. Jsem stejného názoru že v 21 století, době elektronických vychytávek by el. Povolenka byla super, horší by to bylo pro starší lidi, kteří nechtějí nějaké novinky (výmluva, že s tim neumí zacházet). Držím vám pěsti a máte mojí plnou podporu.
  S pozdravem Novak V.

  1. díky. Je pravda, že pro starší lidi by to mohl být trochu problém, ale to by asi nebyl problém. Elektronická povolenka by určitě neměla být (minimálně ještě řadu let) povinná. V případě, že by rybář neměl elektronickou povolenku a i přesto chtěl bivakovat u vody bylo by to řešitelné. Je to asi na delší diskusi, ale určitě by to nebylo limitující.

 6. Velice dobry napad hodny 21. stoleti, jenze je tu problem ohledne toho ze zakaz bivakovani (stanovani, taboreni) si udava kazda obec zvlast obecnimi vyhlaskami a tim padem s tim rybarsky svaz nic nemuze delat. Z toho zaroven vyplyva, ze kdyz by se prosadilo chytani nonstop, tak stejne na spouste mist lidi nonstop nebudou moc chytat protoze tam bude zakaz bivakovani. To by vyresil jen nejaky dodatek zakona, ktery by povolil taboreni u vsech vodnich ploch spravovanych rybarskym svazem. Bylo by to nespis omezeno do urcite vzdalenosti od vody a vyjimky by byli chranena uzemi. Jeste poznamka s ten starsim lidem to by se dalo resit tak ze by svuj nocni pobyt u vody mohli predem nahlasit u prislusne MO i stim na jakem reviru bude pripadne i presnejsi misto a ohledne toho bych i zaved pravidlo mit v noci lovne misto oznacene nejakym svetlem (stacila by obycejna zahradni led lampicka ta je dostatecne viditelna i na vetsi vzdalenost).

 7. Jeste bych chtel dodat, ze jestli rybarsky svaz bude jen zprisnovat pravidla misto toho aby tyto problemy resil konstruktivne tak za nedlouho prijde obrosvsky odliv rybaru kteri misto toho aby si koupili povolenku tak radeji si budou platit soukromaky kde si muzou bivakovat a chytat jak dlouho chteji a navim tam maji i socialni zarizeni, el. pripojky, pekne upravena mista (vetsinou posypane sterkem, kaminky, apod..). Pak jsem zvedavej co bude svaz delat az mu zacnou dochazet penize. A opet je napadne jen to ze zvednou cenu povolenek misto toho aby si rekli proc uz nemame tolik clenu jak driv, a z toho bude vyplyvat jen dalsi odliv rybaru. Bohuzel tohle je problem ceske elity (tech co sedi u koryt) misto toho aby resili jak to zlepsit a co pro to udelat tak jen zvedaj ceny a zprisnuji pravidla. To plati ve vsem nejen v rybarstvi.

  1. Je to přesně tak. Naštěstí věřím, že i ve svazu je mnoho lidí, kteří chtějí dělat a dělají. Bohužel práce těchto lidí, často není vidět 🙁 Je to hodně na nás všech, letos jsou volby a pokud chceme nějakou změnu, musíme začít u sebe a MO…. nabídněme svou pomoc, pojďme přiložit ruku a ono to půjde. Svazový rybolov je úžasná věc a je potřeba udělat něco proto, aby stál i nadále za to.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *